Blind Tennis podczas Narodowego Dnia Tenisa

Blind Tennis podczas Narodowego Dnia Tenisa

Blind Tennis (tenis ziemny dla osób niewidomych i słabowidzących) to dyscyplina od dawna uprawiana za granicą, znana jest w takich krajach jak: Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, a nawet Australia czy Singapur. Jej twórcą jest niewidomy Japończyk Miyoshi Takei, do Polski wprowadziła ją kilka lat temu Agata Barycka. Zasady tego sportu są niemal identyczne jak w tenisie ziemnym. Do gry używa się jednak specjalnej, produkowanej w Japonii udźwiękowionej piłki, która jest nieco większa i bardziej miękka od typowej piłki tenisowej. Podczas gry można ją odbić od ziemi trzy, dwa lub jeden raz – w zależności od stopnia niewidzenia tenisisty. Blind Tennis, jak każdy sport wpływa przede wszystkim na rozwój kondycji, ale osobom z niepełnosprawnością wzroku pomaga też w innych obszarach: w przełamywaniu lęku przestrzeni, w orientacji w terenie, w koncentracji na otaczającym świecie, na identyfikowaniu dźwięków, itp.

Podczas naszego pokazu w trakcie Narodowego Dnia Tenisa będzie prezentowana gra lub umiejętności zawodników z różnymi stopniami niewidzenia, czyli grającymi w różnych kategoriach. Mamy nadzieję, że uda się pokazać różnicę między zawodnikami, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z blind tenisem i tych, którzy już uprawiają tę dyscyplinę. Ponad to, każda osoba chętna będzie mogła spróbować swoich sił w blind tenisie. Będzie mogła postarać się po przebijać piłkę z trenerem grając tak jak osoba niewidoma lub słabowidząca. Ochotnicy będą mieli do wyboru założenie gogli wyciemniających lub symulatorów wzroku.

Wartym zauważenia i podkreślenia jest intensywny rozwój Fundacji Widzimy Inaczej, która powołała do życia ATNiS (Akademia Tenisa Niewidomych i Słabowidzących). W roku 2020 pod jej skrzydłami grało od 16 do 20 osób, w tym roku m.in. dzięki finansowemu wsparciu ze środków Państwowego Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w 10 miastach trenuje 120 osób. Liczby stale rosną i są naprawdę imponujące. Dzięki działaniom promocyjnym fundacji, dzięki wsparciu marketingowemu jakie daje nam m.in. Polski Związek Tenisowy, prawie każdego dnia odbieram telefony, otrzymuję zapytania w sprawie treningów, możliwości rozpoczęcia przygody z tenisem przez osoby z dysfunkcją wzroku. Czuję, że to co robimy jest potrzebne i ma sens. To piękne uczucie. – mówi Robert Zarzecki – Prezes ATNiS.

Także i w tym roku Fundacja poprzez organizację pokazów podczas NDT, liczy na kolejny krok w rozwoju swojej działalności. W każdym mieście, w którym odbędą się pokazy Blind Tennis, będzie można skorzystać z konsultacji, a także zapisać się na pierwsze zajęcia. Jestem przekonany, że ważnym jest fakt, że my nie chcemy tylko opowiadać o tenisie dla osób słabowidzących i niewidomych w zakresie sportu wyczynowego. Pokazujemy, udowadniamy, że blind tenis to doskonała forma wielopłaszczyznowej rehabilitacji. Od fizyczności, przez psychikę, po społeczny aspekt udziału w naszych zajęciach. – dodaje Robert Zarzecki

 

O tym, jak ogromnym wyzwaniem jest jedynie piłkę słyszeć, a nie widzieć, na kortach WSG Yankee w Jankach podczas NDT w roku ubiegłym, przekonała się Pani Danuta Dmowska-Andrzejuk, obecnie reprezentująca Ministerstwo Aktywów Państwowych, wcześniej Ministerstwo Sportu jako jego minister (na zdjęciu poniżej, fot. WSG - Warsaw Sports Group - NDT 2020).

To wyzwanie w tym roku możesz podjąć i Ty! 

 

Blind Tennis - korty WSG Yankee

 

 

 

Artykuły polecane:

DOŁĄCZ DO NAS

Zostań częścią wyjątkowej sportowej rodziny Hutnika - klubu, wokół którego budujemy silną społeczność!

#BudujemySilnaSpolecznosc